Чили грабна трофея на Копа Америка

Чилийците направиха чудото побеждавайки на финала Аржентина пред родна публика. Както е известно Чили бе тазгодишния домакин на напредварата включваща 12 южноамерикански футболни отбора. Къде с помощта на съдиите, къде не, Чили успя да спечели трофея след 0:0 в редовното време и 4:1 при изпълнението на дузпи. Това е първа титла за момчетата водени от треньора Хорхе Санпаоли. Аржентинците имат 14 титли зад гърба си, звезди като Меси, Ди Мария, Агуеро, Игуаин, но отборният дух пребори индивидуалностите в този мач.

Как Чили стигна до титлата

Срещата очаквано започна с голям куп единоборства, като играчите на Чили опитваха да играят по-грубо, но аржентинците не се поддадоха на провокациите. И двата отбора бяха близо до отбелязване на гол, но пропуски на Серхио Агуеро (Аржентина) и Артуро Видал (Чили) не промениха нулевото равенство. В 20-та минута след едно центриране на Лео Меси, цяла Аржентина виждаше гола, след като Кун Агуеро засече по перфектен начин топката с глава, но вратарят на Чили (Браво) направи забележителна намеса. До края на първото полувреме и двата отбора опитаха да отбележат, но така и не успяха.

През второто полувреме гаучосите натиснаха здраво, изпълниха няколко корнера подред, но до гол така и не се стигна. Треньорите предриеха някои смени в търсене на гола. В 82 минута Чили бяха много близо до отбелязване на такъв, след контра на Алексис Санчез, но за съжаление ударът му мина над горната греда. В продължението на мача Аржентина бяха много близко до така желания успех, но пропуск на Гонзало Игуаин от 1 метър прати мача в продължения. По време на продълженията и двата отбора не рискуваха и играха доста предпазливо, за да се стигне до изпълнение на 11-метрови наказателни удари.

При дузпите точни след първите две дузпи бяха Мати Фернандес и Лео Меси. След това звездата на Ювентус (Артуро Видал) покачи на 2:1, за да се стигне до пропуск на Игуаин, който прати топката над вратата. При следващата дузпа Аранхис не сгреши и резултата стана 3:1. Под голямо напрежение и Банега би слабо, а Браво спаси. Така се стигна до дузпата на Алексис Санчез, която донесе първа титла за отбора на Чили. Така Лео Меси остана отново без трофей с националната фланелка. Разочарованата звезда на Барса, след мача отказа наградата за най-добър играч на турнира.