Вече е ясен първият финалист на Копа Америка (2018)

Домакините от Чили са първият финалист на Копа Америка. Това стана факт, след като снощи отстраниха драматично отбора на Перу с 2:1. Още в началото на срещата Карлос Замбрано си изкара жълт картон, а малко по-късно получи червен в много спорна ситуация. При една избита топка от негова страна, кракът му срещна тялото на играч на Чили и съдията го изгони. Това за пореден път предизвика бурни реакции сред футболните среди, че домакините биват здраво бутани до финала. Малко преди тази ситуация, удар с глава на Джеферсън Фарфан срещна страничната греда. Така се стигна до 42-рата минута, когато едно центриране на Алексис Санчез се превърна в гол, дело на Едуардо Варгас. Първа топката срещна гредата, но при добавката Варгас беше точен.

Втората част започна с нов гол на Варгас, но съдията вдигна засада, при която останаха сериозни съмнения. При една от контраатаките на Перу се стигна до изравнителен гол, след като при едно остро центриране, Гари Медел засече топката и я вкара в собствената си врата. Радостта им бе твърде кратка, защото малко след това в 65 минута, невероятен удар от 30 метра на Едуардо Варгас попадна във вратата и Чили отново излезе напред в резултата. До края на срещата и двата отбора продължиха да играят атакуващо, но до гол така и не се стигна. Така, Чили е първият финалист и очаква срещу себе си победителя от сблъсъка между отборите на Аржентина и Парагвай.

Ретроспекция на четвъртфиналите

Началото на четвъртфиналната фаза бе дадено от отборите на Чили и Уругвай. Мачът ще се запомни с много сблъсъци, както и със съмнителния червен картон на Едисон Кавани. Играч на Чили (Хара) в една от ситуациите бръкна с пръст в задните части на Кавани, а той го бутна леко с ръка веднага. Хара се възползва и падна на терена, а съдията даде директен червен картон на Кавани. В 81-та минута Маурисио Исла вкара победния гол и прати Чили на полуфиналите. Хара получи 3 мача наказание, заради непристойната си постъпка, но това няма да върне Уругвай в турнира.

Битката между Боливия и Перу беше най-лесно предвидимата, защото с хеттрик на Паоло Гуереро перуанците спечелиха с 3:1. Те доминираха през цялата среща и не оставиха никакъв шанс на противника си.

Другите две срещи бяха решени чрез изпълнението на дузпи, Аржентина изхвърли Колумбия след 0:0 в редовното време и 5-4 при дузпите. В другата среща пък изненадващо Парагвай изхвърли Бразилия след 1:1 в редовното време и 4-3 при дузпите. Така тази нощ от 02:30 българско време е другия полуфинал между отборите на Аржентина и Парагвай.