Волейнационалите се окичиха със среброто (2018)

Българският национален отбор по волейбол остана със среброто на първите евро-олимпийски игри в Баку, след загуба от Германия с 1:3 гейма в отделните части (16:25, 18:25, 31:29, 21:25). Момчетата водени от Николай Желязков не успяха да наскочат себе си и загубиха финалната среща. Това е втора загуба в целия турнир за тях и то отново от германците, които ни победиха преди това с 3:0 в груповата фаза.

Още в началото отборът воден от специалиста Витал Хейнен поведе в резултата с 5 точки и през цялото време или поддържаше тази разлика, или леко я увеличаваше. Нашите момчета бяха стъписани, допускаха непредизвикани грешки, а най-слабото звено в нашата атака бе капитанът Тодор Алексиев. През втората част срещата не се промени особено, германците отново с много бързи атаки чрез Фром и Шопс успяваха да пробият нашата блокада. Николай Желязков започна с ротациите на състава като включи Чернокожев, Каракашев и Димитров, но дори това не помогна.

През третия гейм играта на българите се промени и те видяха, че "дяволът не е толкова черен". Георги Братоев разнообрази играта, като доста често включваше атаки през центъра с Ники Николов, а блокадите на Гоцев носеха точка след точка. Включването на Чернокожев на мястото на Жани Желязков също промени играта и мачът стана изключително завързан. Буквално се играеше точка за точка, докато най-накрая след блокада на Гоцев, България взе гейма с 31:29.

Четвъртият гейм беше равностоен до 19:19, но класата на немците каза своето и накрая заслужено взеха и третия гейм с 25:21. Загубата е съвсем нормално, предвид, че Германия пропусна Световната лига с цел да вземе златото в Баку. Всички отбори използваха своите резерви, с изключение на германците. Така, че можем да бъдем горди и доволни от постигнатото. Браво момчета, браво българи !!!