Новият крал на Ролан Гарос се нарича Стан Вавринка (2018)

Стан Вавринка победи в 4-сетова битка световния №1 Новак Джокович. По този начин швейцарецът спечели втори трофей от „Големия шлем”. Така Вавринка лиши Джокера от единствения трофей, който липсва в неговата витрина. Стан даде сериозна заявка за силно представяне в предстоящия Уимбълдън, след като тази година достигна до полуфинал на Откритото първенство на Австралия.

В началото на срещата Джокович стартира по-убедително и безпроблемно вземаше своя гейм. При Вавринка обаче нещата не стояха по същия начин. Още при първото си подаване, швейцарецът беше принуден да спасява брейкбол, но все пак успя и взе своя гейм. В четвъртия гейм Стан беше близо до пробива, но неуспешен удар по правата го лиши от 3 брейкбола и след това Джокович бързо поправи своите грешки. При 3:3 Вавринка направи най-слабия си сервиз гейм, където бекхендите му изневериха и се стигна до първия пробив в мача. Така Джокович не остави никакви шансове до края и затвори гейма на 4-ри.

През втория сет нещата се промениха, Вавринка стана по-агресивен и редуваше уинър след уинър. Така при 3:2, той успя да пробие на нула и поведе с 4:2 в сета. След това благодарение на мощния си сервиз спаси брейбол и докара нещата до 5:2. Джокович взе своя сервиз гейм, но Стан бързо затвори гейма на 0 и сета на 3.

В следващите два сета Вавринка отново показа железни нерви, силен сервиз и съумя да направи общо 60 уинъра в мача. Така швейцарецът спечели титлата след 4:6, 6:4, 6:3, 6:4. С тази си победа, той спечели невероятните 2000 точки за Световната ранглиста и сумата от един милион и осемстотин хиляди евро. С тази победа Вавринка си осигури №4 в световната ранглиста. Това е огромен скок с цели 5 места.

За съжаление българският тенесист Григор Димитров отпадна още в първия кръг на турнира от американеца Джак Сок с 6:7, 2:6, 3:6. Българинът е на 11-то място в Световната ранглиста. В момента той има много тежка задача, защото предстои тенис турнира в Куинс, където Гришо има да защитава близо 1000 точки. Миналата година той спечели турнира, който е се явява тренировъчен преди „Уимбълдън“.