Липса на футболна съпротива в осминафиналните двойки на Шампионската лига (2018)

След като приключи груповата фаза и бе изтеглен жребия за осминафиналните двойки на Шампионската лига, много специалисти и фенове твърдяха, че ще станем свидетели на интересни битки за титлата. Повечето футболни срещи изглеждаха прекрасно на хартия, но не така беше на футболния терен.

На 18 февруари започна елиминационната битка между най-добрите отбори в Европа. Манчестър (Сити) – Барселона определено изглеждаше най-силният сблъсък между всички останали. От едната страна стоеше милиардната селекция от град Манчестър, а от другата испанкият шампион и европейски колос Барселона. Испанският специалист Мануел Пелегрини беше избрал за Сити дефанзивна тактика (4-4-1-1), което предполагаше затворен, а не атакуващ мач. Барса както винаги започна мача със своите постоянни къси пасове, които целяха задържане на топката и рязка смяна на темпото при първа възможност за гол. „Гражданите” от своя страна не изглеждаха като отбор домакин, който е излязъл за три точки. Те сипеха дълги пасове с надеждата, че испанският им таран в лицето на Алваро Негредо ще направи нещо, но до гол така и не се стигаше. Първото полувреме премина в разучаване между двата отбора и тук таме някой удар към вратите.

Скуката на „Етихад” бе разбита в 53-та минута, когато Андрес Иниеста изведе по страхотен начин Лео Меси, но той бе фаулиран в гръб от Мартин Демикелис. Съдията извади директен червен картон на аржентинския защитник и посочи бялата точка. Без да се церемони Меси изпрати топката във вратата на Сити за 1:0. На видео повторенията се видя, че нарушението е извън наказателното поле, но голът бе факт и това вече нямаше значение. Въпреки смените на Пелегрини, Сити продължаваха с неуспешните опити за гол. В последната минута на мача Барса организира добра атака, при която Дани Алвеш се измъкна зад защитата и с точен удар направи резултата 2:0.

В другата среща се изправиха отборите на Байер (Леверкузен) и Пари Сен Жермен. Французите определено бяха фаворит за мача, защото в редиците им се срещат имена като Ибрахимович, Кавани, Лавеци, Тиаго Силва и др. От друга страна германският тим воден от младия специалист Сами Хюупия притежаваше добър и класен колектив, но за съжаление отборът не се намираше в най-добрата си форма. Още в третата минута парижани поведоха с 1:0. В 39-та минута резултатът стана 2:0 с гол на Ибрахимович от дузпа. Само три минути след това Ибра отново избухна с поредния си невероятен гол и предимството им набъбна до 3:0. През втората част парижани намалиха оборотите, но след една прекрасна атака се стигна до четвърти гол дело на новото попълнение Йоан Кабай. Така ПСЖ си осигури комфортна преднина за реваншна и най-вероятно ще продължат напред.

Сряда вечер ни предложи също интересни мачове. Милан – Атлетико  (Мадрид) и Арсенал – Байерн (Мюнхен).

Милан за съжаление не се намираше в най-добрата си форма, напротив отборът се представя трагично в италианското първенство. Все пак в отбора дойде глътка свеж въздух с назначаването на футболната легенда Кларънс Зеедорф. Испанците пък водени от друг феноменален бивш футболист Диего Симеоне бяха сред претендентите за титлата в Испания и един от най-добре представящите се отбори в Шампионската лига. Мачът започна с натиск на Милан, няколко пропуска при два, от които топката срещна гредата. Играчите на Атлетико обаче хитро дебнеха своята възможност да изненадат противника. Това се случи в 83 минута на мача, когато при един корнер за Атлетико, Игнацио Абате изби топката назад и тя отиде на главата на Диего Коща, който беше безпогрешен. Така мадридчани си осигуриха добър турнирен резултат, а Милан ще чака на чудо в Испания за да може да продължи напред.

Битката между Арсенал и Байерн (Мюнхен) беше очаквана с интерес, защото в миналогодишното издание „баварците” изхвърлиха Арсенал по пътя към титлата. Мачът стартира прекрасно за „артилеристите”, които получиха право да изпълнят дузпа, но звездата им Месут Йозил не вкара. В 37-та минута вратарят на Арсенал Шчесни бе изгонен за нарушение в наказателното поле и последва нова дузпа. Този път „баварците” сбъркаха чрез Давид Алаба. През втората част най-накрая се стигна до гол, когато Кроос с прекрасен удар уцели мрежата на противника. Тежестта, че Арсенал играе с човек по-малко даде своя резултат в 88-та минута, когато Томас Мюлер отбеляза втори гол и оформи крайното 2:0.

Така в четирите мача отборът домакин не можа да отбележи гол, а гостите взеха ценна преднина преди реванша.