Канада отново е олимпийски шампион в мъжкия хокей (2018)

Канадският мъжки хокеен отбор начело с Майк Бабкок защити титлата си от Ванкувър. Този път те победиха отбора на Швеция с 3:0 на финала. В отделните части резултатът бе (1:0, 1:0, 1:0).

Първата хокейна бомба падна още на четвъртфиналите, където един от основните фаворити за спечелване на титлата Русия отпадна. Хокеистите на Билялетдинов загубиха драматично с 1:3 от отбора на Финландия. Мачът започна с ранен гол на Ковалчук при “power play”, но след това скандинавците набързо пратиха шайбата на три пъти във вратата пазена от Варламов. Точни за тях бяха Алтонен, Селане и Гранлунд.

В останалите срещи Швеция победи с 5:0 Словения, САЩ победи с 5:2 Чехия и Канада се наложи трудно с 2:1 над Латвия.

Полуфиналите ни предложиха нискорезултатни, но за сметка на това интересни и драматични срещи.

В първия полуфинал се получи битка за Скандинавието, където Швеция срещна Финландия. Финландците започнаха много силно срещата с непрестанни атаки към врата на шведите. В една от тях Оли Йокинен навлезе на скорост и със силен удар прати шайбата под краката на вратаря на шведите Хенрик Лунквист. След това, обаче много бързо шведите поеха инициативата и с голове Луи Ериксон и Хенрик Карлсон поведоха в резултата. До края на срещата шведите приеха играта в своята половина и с много добра дефанзивна игра и ключови намеси на Лунквист стигнаха до победата.

В другия полуфинал се изправиха отборите на САЩ и Канада. Всички фенове на хокея много добре знаят, че между тези два тима битката винаги е много оспорвана, но в повечето случаи победители излизат канадците. Така и този път нищо не се промени, Канада спечели с 1:0 в един интересен за фенското око мач. Единственият гол в срещата бе дело на Джейми Бен. Вратарите се превърнаха в истински герои след като Кери Прайс отрази 31 удара на американците, а от другата страна вратарят на „ЛА Кингс” – Джонатан Куик спаси 36.

В битката за бронзовия медал американците браха голям срам след като загубиха от Финландия с 5:0. Това беше последният мач на великия финландски капитан Тииму Селане. В тази среща той се разписа на 2 пъти за победата на своя отбор. За финландците още точни бяха Йокинен, Хейтанен и Маата.

Така се стигна до дългоочакваната битка за златния медал между отборите на Канада и Швеция. От едната страна треньорът на „Детройт Ред Уингс” – Майк Бабкок, а от другата дългогодишния шведски треньор Пер Мартс.

Срещата започна със сериозни атаки от страна на „кленовите листа”. На няколко пъти капитанът на канадците Сидни Кросби пробва рефлексите на Лунквист, но безуспешно. След това последваха нови удари от страна на Бержерон и Бен, но отново до гол не се стигна. Така при една от многото канадци атаки Джеф Картър проби по дясното крило и подаде към Джонатан Тейвс, който отбеляза за 1:0. Малко след това Крис Куниц удари греда за канадците и така резултата остана 1:0 след първата третина.

През втората част канадците продължаваха да натискат, но „Крал Хенрик” както му викат шведските фенове беше безупречен на вратата. Шведите опитваха да стигнат до гол, но поради прекалено голяма липса в офанзивната им линия не се стигаше до такъв. Отсъствието на Хенрик Седин, капитанът Зетерберг, уличения с допинг Бекстрьом и черноработника Йохан Францен си каза своето. В 36-та минута Кросби открадна една шайба в половината на канадците и след невероятен спринт и красив финт направи резултата 2:0.

През третата част си пролича, че шведите са се примирили с второто място и започнаха да правят грешка след грешка. При една от тях се стигна до нов гол, който бе дело на Крис Куниц. Канадецът с бърз рейт стигна до вратата и с красив китков удар прати шайбата във врата на шведите. Достигайки комфортна преднина канадците успокоиха темпото и така срещата завърши с 3:0 в тяхна полза и те отново бяха олимпийски шампиони по хокей.

Само преди четири години те станаха такива, като на финала победиха САЩ със златен гол за 3:2.

С този златен медал канадците имат вече цели 9 в тяхната дългогодишна олимпийска история.