Мулти-монитор гейминг или мулти-монитор дисплей се нарича методът на ползване на няколко монитора с цел по-добро визуализиране на дадено съдържание. Обикновено мулти-монитори, свързани с един компютър се ползват за целите на графичния дизайн, 3D дизайна, киното и гейминга.
Общността на геймърите, който ползват няколко монитора едновременно е малка, но те със сигурност се наслаждават на изключително богата графична среда и много, много детайли.
За да можете да се наслаждавате на игрите с мулти-монитор естествено ви трябват няколко монитора и добра видеокарта. Към момента най-популярните конфигурации са с 22 inch, 24 inch или 27 inch монитори. Ако сте абсолютен маниак на мулти-дисплей системи няма никакъв проблем да свържете монитори с по-големи екрани. Най-популярните конфигурации са такива с два или три монитора. Ако сте решили да закупите няколко монитора специално за мулти-гейминг нашата препоръка е да направите комбинация с три монитора. По този начин ще се увеличи вашия FOV.
Какво е FOV?
Fov = field of view. Това позволява да получите изглед дори на 360 градуса – тоест можете да виждате абсолютно всичко, което се случва около вас.
Избор на видео карта за мулти-дисплей?
След като изберете мониторите, които ще свържете заедно следващата стъпка е покупката на добра видео карта. Обърнете внимание, че видео картата трябва да е достатъчно мощна, за да поддържа три монитора с високи стойности на FPS (frame per second). Препоръчваме ви да се оглеждате за върховите модели на AMD & NVIDIA като AMD 7970 или NVIDIA 670 / 680.
Обикновено върховите карти на NVIDIA идват с допълнителни адаптори, но ако изберете модел на NVIDIA или AMD, който няма такъв ще трябва да го закупите. Тези адаптори струват между 30-100$. Цената на адаптора не трябва да бъде факторът, който да ви тласне в избора на един модел или друг. В крайна сметка адаптори могат да се купят за всеки модел видео карта.
Някои от видео картите имат няколко типа портове като:
- HDMI
- DVI
- Mini-DIsplay-Port
Ако вашата видеокарта има поне по един от тези три порта няма да ви трябват допълнителни адаптори. Ако пък имате, да кажем по един HDMI port иедин DVI порт тогава можете да вземете адаптор за единия от двата порта, който да разпределя сигнала в два нови Mini-Display-Port.
Също така трябва да помислите и за DisplayPort адаптер, ако вашия монитор не разполага с такъв. Цената на тези адаптери също варира между 30-100 $. С активен DisplayPort адаптер можете да свържете и карти, които са в SLI режим към вашите монитори.Би трябвало да може да се направи същото и с видео карти на AMD в режим CrossFire – лично аз съм имал опит само с NVIDIA карти.
Много пъти геймъри се опитват да свържат два или дори три различни монитора на различни производители, с различна големина. Обикновено връзката не се получава или има проблеми в резолюцията. Затова при препоръчваме ако решите да правите мулти-дисплей система да закупите три еднакви по модел монитора, за да избегнете подобни неудобства. Не е лоша идея да проверите дали някой друг геймър е правел мулти-дисплей система с модела монитор, който желаете да закупите, макар че с модерните геймърски монитори (имаме предвид добрите модели) не би трябвало да имате никакви проблеми.
След като се сдобиете с целия хардуер и софтуер, които са ви необходими, остава единствено да ги инсталирате и настроите. Както AMD така и NVIDIA имат необходимите софтуерни възможности в контрол панелите на драйвърите или пък имат допълнителни софтуерни продукти, които позволяват прецизни настройки.
Освен това има предостатъчно допълнително софтуерни инструменти, достъпни в глобалната мрежа, които могат да ви помогнат да настроите своята система според нуждите си.
Ако желаете да разположите мониторите по определен начин не забравяйте да закупите стойка за мулти-монитори.
Официално обявена поддръжка за мулти-дисплей гейминг система
Някои производители на игри обявиха официална поддръжка на мулти-гейминг дисплей. Нищо не пречи да пробвате и игрите, за които няма обявена официална поддръжка.
Към момента следните игри по подразбиране поддръжкат мулти-дисплей
- Aion: Ascension
- Aliens vs. Predator
- APB Reloaded
- ARMA II: Operation Arrowhead
- Assassin’s Creed: Brotherhood
- Assassin’s Creed II
- Batman: Arkham Asylum
- Batman: Arkham City
- Battlefield 3
- Battlefield: Bad Company 2
- BattleForge
- BioShock
- BioShock 2
- Call of Juarez: Bound in Blood
- Cars 2: The Video Game
- Command & Conquer 4: Tiberian Twilight
- Crysis
- Crysis 2
- Crysis Warhead
- Dawn of Discovery
- Dead Space 2
- Deep Black
- Deus Ex: Human Revolution
- DiRT 2
- DiRT 3
- Divinity II: Ego Draconis
- Divinity II: The Dragon Knight Saga
- Dragon Age II
- Dragon Age: Origins
- Dragon Age: Origins – Awakening
- Elemental: War of Magic
- Empire Earth II
- Left 4 Dead
- Left 4 Dead 2
- Lost Planet 2
- Mafia II
- Medal of Honor
- Metro 2033
- Microsoft Flight Simulator X
- Napoleon: Total WarNeed for Speed: SHIFT
- Need for Speed World
- Operation Flashpoint: Red River
- Portal
- Portal 2
- R.U.S.E.
- SHIFT 2: Unleashed
- Sniper Elite V2
- Supreme Commander 2
- Team Fortress 2
- The Lord of the Rings Online: The Siege of Mirkwood
- Tom Clancy’s Splinter Cell: Conviction
- Warhammer 40,000: Dawn of War II: Chaos Rising
- World in Conflict
- World of Warcraf
Помогнете ни да допълним списъка и с други игри. Ако имате въпроси или препоръки, задайте ги в нашата форма за коментари. Благодарим ви!
Вашият коментар