Регионалният Исторически Музей в Стара Загора съхранява богата колекция от реставрирани нумизматични и етнографски експонати. Посетителите ще останат удивени от множеството монети и изделия от бита, съхранени от древни времена.
Основният фонд към отдел „Нумизматика” съхранява над 22 000 експоната. Създаден е втори фонд, който е спомагателен. В Регионалния музей на града на правите улици се пазят голямо количество монети, открити при археологическите разкопки в региона на Верея- Августа Траяна- Боруй, Чаталка, Карасура, като и други по- отдалечени обекти намиращи се в границите на окръг Стара Загора. Много от монетите, които са собственост на музея, са дарения от частни лица.
Значимо място е отделено на тракийските, македонските или така наречените (елинистически монети), както и на византийски, римски, турски и българки монети.
Най- богатата колекция, открита във форума Августа Траяна е притежание на музея в града на правите улици. Представени са експонати от 30 колективни находки с монети от различни периоди.
Етнографката сбирка представлява събрани и съхранявани експонати на традиционната, материалната и духовната култура, както и на градския бит. Основният фонд на музея съхранява над 7 300 експоната, а спомагателният- 800.
Основни колекции в етнографския фонд
- Мъжка чернодрешна носия
- Обредни хлябове
- Изделия от кована мед и грънчарство
- Традиционни тъкани, като пешкири, месали, възглавници, черги и др.
- Традиционни женски накити, като колани, гривни, пафти, гердани, пръстени и други
- Старозагорска женска носия- саяна и сукманена
Музеят прави и научни разработки върху някои проблематики като:
- забавления и празници през периода на Възраждането,
- винопроизводство и лозарство в района на Стара Загора
- етнорелигиозни общности
- водоснабдяване и чешми
Етнографският отдел към музея в града на липите активно работи и по различни планове и програми като :
- „ Българската традиция е жива”- програмата представлява, традиционни конкурси с участието на ученици за направата на сурвакници, под надслова „Сурва Весела Година”, традиционни мартеници за баба Марта „Баба Марта бързала, мартеници вързала” и боядисването на Великденски яйца. Мястото за провеждане е къща- музей „Градски бит XIX век”.
- Експозиция „Занаятите на град Стара Загора, в края на XIX и началото на XX век”
Къщата на занаятите към Регионален Исторически музей дава възможност за реализиране на открити и тематични уроци.
Още новини за културата и изкуството в града на правите улици прочетете на http://starazagorastz.org/
Вашият коментар