Защо Найлонът е Толкова Разпространен Днес

Единственото влакно, направено изцяло от синтетични полимери, е найлонът. Създаден е за първи път от фирмата DuPont през 20-те години на миналия век. Найлонът се продава от DuPont по това време предимно за текстилно приложение. Популярността за найлона разцъвтява особено след Втората световна война.

Въпреки че пикът му на популярност тогава е кратък. Материалът найлон е хигроскопичен или водопоглъщащ и има доста голяма издръжливост. За да отговори на очакванията на потребителите, DuPont комбинира найлон с други тъкани. В резултат на това найлонът става по-подходящ за потребителска употреба.

Изработка

Синтетичните полимери, произведени от суров нефт се използват главно за създаване на найлон. Следват стъпките: 
  1. Суровият нефт се използва за извличане на диаминовата киселина.
  2. Готовият екструдиран продукт след това се поставя върху бобина, вид макара.
  3. За подобряване на здравината и еластичността на генерираните влакна се прилага стречинг.
  4. Опънатите влакна отново се навиват около различна макара.
  5. След това крайният резултат се завърта в дрехи.
  6. Дрехите са оцветени за подходящата употреба.

Приложения

Дамското облекло най-често се е правило от найлон. Такъв беше случаят особено с чорапите и други прилепнали дрехи. Днес найлонът все още е ключова материя в модата. Чорапогащи, чорапи, спортно облекло, панталони за йога и други прилепнали дрехи често го използват. За да увеличи здравината и качеството си, найлонът често се смесва с други материали.

Поради ниската си цена на производство и дългия живот, найлонът е перфектен за промишлена употреба. Той е често използван материал и в машинните части, поради голямата си устойчивост на топлина и непроводимост.


Заключние

Тъй като е синтетичен материал, найлонът не може да се разгради биологично. Опетнява почвата, което оказва влияние върху близките хранителни вериги. Найлоновите микрофибри имат потенциал да замърсят и хидросферата.

Въпреки тези недостатъци, найлонът е полезен и адаптивен материал. Производители и магазини за опаковки могат да го използват по устойчив начин. Компаниите трябва да направят допълнителни инвестиции в найлонова технология и изследвания, за да постигнат това. Има надежда, че използването и производството на найлон могат да напреднат към по-голяма устойчивост. В резултат на това околната среда ще бъде по-малко отрицателно засегната.

Comments

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *