1. Филтър-дехидратора има за цел да извлича влагата от фреона и маслото в автоклиматика, защото когато в системата попадне влага, тя образува няколко вида киселини, които разяждат отвътре радиаторите и всички метали. Влагата замръзва и причинява пълно запушване на вашият автоклиматик.При продължително оставяне на системата отворена е препоръчително да се подмени и филтър дехидратора,
2. Компресорът се смазва и от циркулиращото в системата масло. Ако налягането на фреона намалява , то това ще води до все по-лоша циркулация на маслото.При всяко пълнене на Вашият автоклиматик е необходимо и добавяне на масло.При блокирал или задрал компресор в системата се отделеят стружки който се разнасят от маслото и при смяната на компресора е необходимо да се прочисти системата ,за да не попадат стружките отново във новия компресор и да причинят бъдещи повреди.
3. ТРВ (терморегулируем вентил) – се разваля твърде рядко. Най-често той излиза от строя ако филтър дехидратора е стар или поради теч от самият вентил(разяден от солите по уличите през зимата). Твърдите частици полепват по ТРВ и блокират неговата нормална работа. Практически не може да се калибрира правилно ТРВ, ако не работи добре. Затова ако има каквито и да е проблеми с него, той трябва да се замени, а не да се почиства или настройва. Никога не ремонтирайте или регулирайте ТРВ!
4. Изпарителят(радиатора на климатика в купето) трябва да е чист. Това означава, че филтърът на климатика (поленовия филтър) трябва да е чист и да е на мястото си. В противен случай топлообмена се влошава. Освен това се развъждат и бактерии, от които се появява неприятна миризма. Освен че филтърът трябва да е чист, е необходимо да се подсушава изпарителя след края на работата на климатика. Това става, като се остави да работи само вентилаторът няколко минути след изключването на климатика.
Препоръки за правилната работа на Вашият автоклиматик.
5.Не оставяйте автоклиматичната система отворена за дълго време,защото това може да доведе до нежелани повреди в нея.Ако системата е стояла дълго време отворена е необходимо да се смени филтър дехидратора и в редки случаи и маслото на автоклиматика,защото то е много хигроскопично.
6.Почистването на кондензатора(радиатора на климатика в двигателният отсек) е изключително важно за добрата работа на автоклиматика през лятото.При почистването му със пароструйка е желателно да се внимава да не се наранят ламелите на кондензатора.
Източник:http://www.avtoklimaticisofiq.com/
Вашият коментар