За емоционалната и физическа болка, която отключва финансовият стрес

„Когато банковата сметка наистина ни наранява“

Ясно е – действителната липса на достатъчно парични средства във времена на криза, а при някои просто съществуваща само в замъгленото им съзнание, може да доведе до нестихващо напрежение и стрес, преминаващи дори във физическа болка – именно в това се опитва да ни убеди поредното проучване, разбунило духовете съвсем наскоро.

С други думи, изтънялото ни портмоне може наистина да доведе до физическа болка и страдание.

Тази интересна теория и твърдение се появи на бял свят след като редица изследователи забелязали как именно онази част от обществото, която преминава през тежки перипетии, все по-често говори за здравословни проблеми, свързани с физическа болка.

Връзката между здравословните смущения на „обеднелия“ и икономическата криза бе направена поради факта, че липсата на парични средства на практика изкарва от релси не кой  да е, а точно финансово уязвимите сред нас. Това от своя страна пък може да активизира множество физиологични процеси, регулиращи именно нивата ни на тревога и страх.

Изглежда, икономическите заплахи, с които се сблъскваме всички ние почти ежедневно, биват разчитани от тялото ни като „врагове“, което пък от своя страна обяснява съвсем оправданата ни реакция срещу тях.

Същите процеси биват контролирани по начин, който е много подобен на механизмите за регулация на поносимостта ни към физическа болка.

За да подкрепят тезата си с факти, група учени от Америка правят през последните години няколко експеримента. Първата индикация, доказваща, че са поели по правилния път е през далечната 2008 година, когато в проучването се включват повече от 33 000 души.

Професионално неангажираните от тази извадка влагат поне 20 % повече от средствата си в закупуване на болкоуспокояващи лекарства. Нещо повече, това откритие бе подкрепено и подсилено от друго такова, според което 187 безработни души се оплакват от смущения, засягащи физическото им състояние.

Изводът? Да бъдеш професионално независим и свободен за по-дълго време понякога „може и да боли“.

Comments

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *