Ферменти

Ферментите са биологични катализатори, които разграждат храните. Те имат строга специализация – всеки фермент смила само определен вид храна. Например ферментите, които смилат захарта не оказват никакво влияние на белтъците или на скорбялата. Ферментите извличат от храната веществата, необходими на нашия организъм.

Ферментите са зависими от топлината и затова не е препоръчително затоплянето на храните до температури, по-високи от 500 C. Те са открити за пръв път през 1878 година, но биват изолирани лабораторно близо половин век по-късно (1926). Точното им систематизиране и определяне на ролята им става чак през 1967 година. Може да се каже, че изследванията на ферментите са в своята начална фаза, защото те са изключително много, сложни са и до ден днешен продължават да се откриват нови техни представители. Вероятно тепърва ще биват разкривани техните тайни, свързани с потенциала им при храносмилането, както и с ролята им при решаване на проблема с излишното тегло.

Образуването на определен вид ферменти в организма може да се стимулира чрез употребата на натурални ферменти, които се съдържат в суровите плодове и зелчнчуци. Затова, например, се препоръчва месото да се яде с прясна зеленчукова салата, ферментите на която ще активизират собствените ферменти и ще спомогнат за смилането на месото.

Изгарянето на мазнини може да се спомогне и с помощта на природните ферменти на плодовете, които противодействат натрупването в организма на остатъци от продуктите, водещи до затлъстяване.

Необработените продукти могат да бъдат изгорени с помощта на плодовете, които съдържат ферменти. Правилото е, че колкото повече плодове изядете, толкова по-бързо ще отслабнете.

Можете да забързате процеса на отслабване с ананас и ягоди, които съдържат фермента бромелин, който стимулира изработването на солна киселина в стомаха. Бромелинът в ананаса е по-активен, отколкото в ягодите.

Папаята и мангото пък разграждат белтъчините, защото съдържат фермента папаин, който стимулира изработването на фермента пепсин в организма, спомагащ за разграждането на белтъчините. Гроздето също спомага за изгаряне на непреработените продукти.

Comments

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *