Дори в медицинската литература трудно се намира информация за времето, необходимо за смилане на различните видове хранителни вещества. Донякъде това е индивидуално за всеки човек и зависи от здравословното състояние на органите му, и от способността им да отделят ферменти, но все пак може да се каже приблизително колко време отнема целият процес.
- Най-бързо се смилат плодовете, защото минават транзит през стомаха и това става за около 2 часа в тънките черва;
- Зеленчуците се смилат след около 1 час, но има и трудносмилаеми като морковите, зелето, ряпата и други;
- Хлябът и тестените изделия се смилат за около 3 часа;
- Варивата се смилат за около 3-4 часа. Говоря за растения като боба, лещата, царевицата, житото и други;
- Рибата и месото се смилат за около 5-6 часа;
- Прясното мляко се смила за около 2 часа, киселото за 2-3 часа, а сиренето и кашкавала за около 3-4 часа;
- Смесването на храните забавя значително храносмилането и на организма може да му отнеме между 4-6 часа да се справи със задачата;
- Храните с прибавени мазнини се смилат изключително бавно. Понякога процесът може да трае дори 8-10 часа, защото те влияят върху моториката на стомаха и червата. Обичайно се смилат за около 5 часа;
- Течностите напускат стомаха веднага след постъпване в него.
- Пълната евакуация на стомаха може да отнеме между 1-8 часа.
Храната преминава през храносмилателния тракт с различна скорост. Например преминаването ѝ от дванадесетопръстника до дебелото черво може да отнеме между 2-6 часа. Между 20-34 часа са необходими за преминаване на храната през дебелото черво, а целият ѝ пасаж – от 24 до 48 часа.
Вашето време за храносмилане
Времето за храносмилане на всеки отделен вид храна е различно, но то зависи и от здравословното състояние на човека и не на последно място от времето, необходимо за изработване на отделните ензими, които смилат храната. Вие можете да определите времето за собственото си храносмилане много лесно – записвайте си някъде колко време след храненето сте почуствали истински глад.
Разлики между фалшивия и истинския глад
При истинския глад тялото ви търси храната, защото има нужда от енергия.
При фалшивия просто искате да си похапнете някаква любима храна. Затова, когато сте гладни, изпийте една чаша с вода и ако усетите засищане, след половин час изпийте още една чаша, и така докато почувствате истински глад!
Заключение
- Разделното хранене допринася за по-бързото усвояване на храните;
- По начало плодовете се усвояват по-бързо, както и течностите – те не престояват в стомаха а минават транзит;
- Съчетаването на тежки комбинации от храни води до гниене, газове и трудно храносмилане, както и до отделяне на киселини.
Вашият коментар