Overclock - предимства, недостатъци и как да го направим

Overclock - предимства, недостатъци и как да го направим

Овърклок се нарича процесът на ускоряване на вашия хардуер. Можете без никакъв проблем да забързате своите процесор, видеокарта и рам памет – лесно е, но трябва да се внимава, защото прекаленият овърклок може да повреди някой от хардуерните ви компоненти.

Преди години овърклок можеше да се прави само от хора, които притежават сериозни технически умения, тъй като за да се изпълни самият овърклок трябваше изпълняващият го да има познания за работата с поялник. Освен това самата процедура беше доста по-рискована, тъй като много често се случваше хардуер да бъде повреден по начин, който не позволяваше възстановяването му.

Днес нещата не стоят точно така – отдавна може да се прави овърклок само чрез софтуерни настройки, но все пак трябва да имате технически знания, тъй като рискът за повреждане на вашия хардуер си остава. 

Предимства и недостатъци на овърклока

По-висока производителност означава, че вашият компютър ще работи по-бързо – това със сигурност е предимство. Недостатъкът е, че при овърклок се повишава напрежението, което неминуемо води до намаляване на живота на вашия процесор. Макар това да е неприемливо за много хора имайте предвид, че средният живот на процесорите е около 10 години, а процесор, който е на 2-3 години се счита за остарял, тъй като хардуера се развива изключително динамично. Може да се окаже, че дори овърклокнат процесор няма да ви е достатъчен след, да кажем , 5 години работа, тъй като ще са излезли нови програми с по-високи системни изисквания и ще се наложи да се огледате за актуален процесор.

Какво трябва да знам преди да започна овърклока?

Не скачайте сами в бурното море, преди да сте се научили да плувате – ще се удавите! Същото важи и при овърклока – ако го започнете, без да имате никакви знания какво представлява, ще сгрешите и ще повредите хардуера си, а ако е скъп модел процесор или видеокарта ще ви се е искало въобще да не сте се занимавали с това.

Ето някои понятия, които ще ви помогнат да направите успешен овърклок:

·         BIOS (Basic Input-Output System) – грубо казано това е посредникът между вашия хардуер и софтуер. BIOS е малка програма, в която има настройки за хардуерните компоненти. В зависимост от тези настройки те работят по определен начин

·         FSB (Front Side Bus) – това е процесорната шина, която свързва процесора с останалите хардуерни компоненти.  FSB се използва за повишаване на честотата на процесора. Честотата на процесора се получава като се умножипроцесорния множител (CPU Multiplier) по честотата на системната шина

·         Множител на процесора (Frequency Ratio/Multiplier)– този множител позволява да повишим стойностите на работната честота, без да променяме честотата на системната шина. Към момента при доста от процесорите този множител е заключен, освен при AMD Black Edition процесорите & единични процесори на Intel.

·         Кеш памет – малко количество памет, но много бърза. В кеш паметта се съхраняват както процеси, които се изпълняват в момента, така и такива, които биха потрябвали в близко бъдеще. Кеш паметта оказва голямо влияние върху производителността на вашия процесор. Тя бива няколко типа -  L1, L2 & L3. L1 е най-малка, но най-бърза. В L2 &L3 се съхраняват по-големи процеси. L2 & L3 са по-широко застъпени при сървърите.

Добре, разбрах теорията. Как да извърша самия овърклок?

Рестартирайте компютъра си и натиснете бутона Delete на вашата клавиатура. Така ще заредите BIOS. След като го направите на малки стъпки повишавайте стойностите на FSB (Front Side Bus). След всяко повишение рестартирайте компютъра си и тествайте стабилността на процесора си. Това можете да направите с програма от типа на Heavy Load. Ако пък желаете да получите допълнителна информация за хардуера си можете да ползват CPU-Z, която е една от лидерите в областта си.

В поне 90 % от случаите FSB (Front Side Bus) се явява нашия основен инструмент за овърклок. Обърнете внимание, че при повишаването на стойностите на FSB вие автоматично увеличавате скоростта и на другите хардуерни устройства – видеокартата, хард дискът, рам паметта.

По-новите дъна позволяват овърклокване на всеки компонент поотделно, но ако вашето дъно е старо ще бъдат овърклокнати всички и останалите ваши компютърни компоненти.

Обърнете внимание, че овърклкокването не е безопасна процедура – например прекаленото увеличаване на FSB на процесора (Front Side Bus)  и вашата видеокартата може да доведе до нестабилност  в работата им, до замръзвания на екрана, сини екрани, грешки и т.н. Също така има вероятно хардуера да бъде повреден безвъзвратно. 

Повишаване на волтажите

В някои случаи овърклокнатият процесор не може да работи с новите честоти, но с по-нисък волтаж. При това положение трябва да се увеличи волтажа на малки стъпки, за да се види какъв волтаж е необходим на вашия чип.

Внимание – това е един от най-рискованите моменти при овърклока. Бъдете много внимателни с волтажите и никога не ползвайте волтаж, по-висок от 15 % от този, при който работи процесора с честотата по подразбиране. Когато започвате да пробвате различни стойности на волтажа винаги опитвайте с малки стъпки. Старайте се да използвате колкото се може по-нисък волтаж, при който овърклокнатият процесор е стабилен. Ако сте тествали процесора с новия волтаж и той работи стабилно няма нужда да оставят по-висок волтаж „просто за всеки случай“. Обърнете внимание, че именно волтажът намалява живота на вашия процесор.

Имате ли достатъчно добро захранване?

Когато вашите компоненти са овърклокнати те обикновено консумират повече ток. Трябва да се уверите, че вашето захранване е достатъчно добро и може да осигури необходимото напрежение. В противен случай компютърът няма да работи и е възможно да се изключва през определено време или когато е по-натоварен. 

Наглеждайте темперaтурата

След като извършите овърклока проверете каква е темперетурата на вашите компоненти. Ако тя е твърде висока незабавно променете стойностите, които сте задали, защото рискувате някой от компонентите ви да изгори.

Оценете статията:
1
Избор на геймърска мишка и овърклок
Ароматът на вашите парфюми и петте неща, от които ...
 

Overall Rating (0)

0 out of 5 stars

Leave your comments

Post comment as a guest

0
  • No comments found