„Алеф“ от Паулу Коелю (2018)

Чрез „Алеф”, Паулу Коелю се завръща към себе си. Бразилският писател признава, че само по време на път успява да открие езика към себе си. Книгата е лично откровение на Паулу Коелю с лек автобиографичен елемент. Той открива изгубената си вяра докато пътува от Москва до Владивосток. Чрез китайския бамбук, Паулу Коелю дава пример за това как е открил вярата си.

Точните думи на бразилския автор са: „Целият растеж е под земята, отдолу се изгражда сложна коренова система… И в края на петата година китайският бамбук започва да расте светкавично, докато достигне двайсет и пет метра.”

„Алеф” е книга за изгубената вяра и пътя към нейното завръщане, както и за радостите от живота. В нея Паулу Коелю засяга темата за пътуванията през времето и пространството, както и за прераждането. Според него целта на тези явления, е да открием онази част от себе си, която много хора губим през живота си.

Същността на „Алеф” е насочена към теорията, че всички минали, настоящи и бъдещи моменти се сливат в една точка, която се нарича „Алеф” или „Чи”. Тя събира в себе си всичко, което се случва по време на съществуването на един човек. Повечето хора ще подценят същността на книгата, предвид историите за прераждания и пътувания във времето, но тя съвсем не е художествена измислица, а духовна книга, която представя идеята за „всемирната душа”, с която бразилския автор стана популярен.

Мнозина обвиниха Паулу Коелю, че се е подал на комерсиализацията, но той успя да ги опровергае с книгата си „Победителят е сам”, която е подплатена с много факти и силна аргументация, но същевременно и толкова далеч от идеите, които накараха хиляди хора да му благодарят. Паулу Коелю представя книгата си чрез въздействаща анимация, която показва различни кадри от живота на всеки човек, които бързо преминават един в друг.

Паулу Коелю се завръща към познатия си стил на писане и с „Алеф” отново ще ни накара да се замислите. Чрез нея, Паулу Коелю се опитва да ни вдъхне смелост, за да се изправим срещу трудностите на живота и ни подтиква да се запитаме за греховете и страховете, които допускаме през него. Той ни кара да търсим любовта и прошката.

Comments

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *