България се превърна в страна на квартири те под наем. Хиляди хора избраха този начин на живот. Преимуществата са много, недостатъците – също. Квартирата се оказа най – подходящото място за престой на чужденци в страна и почиващи по родните курорти. Жилищата, които се предлагат на родния пазар са с прекалено висока цена и не всеки може да си позволи да направи толкова сериозна покупка. Временното пребиваване в едно населено място също благоприятства развиването на бизнеса с отдаване на квартири. Но какво предлага българският наемодател ?
Да си намериш добра квартира в България се оказва мисия, почти невъзможна. Сред българските наемодатели се шири идеята за получаване на максимално заплащане срещу предлагане на минимално качество.
В повечето случаи, квартирите се предлагат за определен срок от 1 година. Ако наемателят реши да напусне мястото преди изтичане на срока, той трябва да плати неустойка по прекратяване на контракта. Докато в другите страни се предлага срок за изпитване в полза за наемателите, в България изглежда, че законите са на страната на наемодателите. Голяма част от хазяите избягват да отдават квартири на повече от един или двама души. За млади семейства е изключително трудно да си намерят подходяща квартира под наем.
Значителен процент от предлаганите жилища на квартиранти се намират в приземните части на постройките. Ниската цена на месечния наем се оказва притегателна сила. Но често се пренебрегва причината, поради която се отдава това място. То се отоплява изключително трудно през зимата. Сметките за ток ще компенсират ниския наем. Ако се върнем няколко години назад, квартирите в родната ни старана се предлагаха с голи стени, под и пространство. Хората трябваше сами да обзаведат помещенията.
За радост на съвременните номади, днешните квартири се предлагат в напълно обзаведен вид. Разбира се, това оказва влияние върху месечния наем. Но направете сметка от колко пари бихте имали нужда, за да направите пълно обзавеждане на жилището.Говорейки за месечен наем трябва да отбележим запазването на тенденцията за определяне на сумата. Ако жилището се намира в отдалечен от центъра на града район, месечното възнаграждение за наемодателя е с по–малък размер.
За да живеете в наеми в София в централния район, ще трябва да бръкнете дълбоко в джоба си. Същото правило важи и за квартирите в курортните градове. Хазяйте започнаха да правят внимателен подбор на кандидатите за наематели. За да избегнат разрив в междусъседските отношения, наемодателите се ориентираха към отдаване на жилища на по – улегнали хора или момичета. Главният принцип за подбор на наемателя гласи, че той трябва да бъде неконфликтна личност.
Оказва се, че намирането на квартира в България може да бъде доста трудна задача. Но пък голямата конкуренция сред наемодателите представлява добра възможност за избор на квартирантите..
Вашият коментар