Аз няма да подкрепя изграждането на АЕЦ „Белене“!

Предстои да се проведе първият референдум в България след демократичните промени. За съжаление това изключително важно за демокрацията събитие се използва изкючително от политиците,  макар  по същество референдумите да се инициират от граждани, без значение от политическата им ориентация.
 

Въпреки тази употреба на референдума от политическите сили е важно да отидем и да гласуваме, без значение как! Трябва да го направим – само така ще им покажем, че трябва да се вслушват в нас, обикновените хора!  Ако в неделя останем по домовете си и не излезем да гласуваме, това означава, че абдикираме от демокрацията!
 

Някои от нас биха се съобразили само и единствено с мнението на политическите партии и биха гласували както им бъде казано. Не бъдете сред тях – смисълът на референдумите не е да се подчиним на партийното мнение, а точно обратното – да подчиним партиите на нашата воля! Прочетете внимателно какво казват експертите, вижте с какво разполага нашата държава и от какво има нужда. Помислете внимателно какво решение да вземете – нова атомна централа е нещо наистина огромно и много важно – подобно решение взимате неинформирани.
 

Преди да започна да говоря за Белене с обективни аргументи искам да отбележа, че не съм привърженик на нито една политическа фракция и нека мнението ми да не се свързва по никакъв начин с лидерите и представителите на партиите в България.
 

Моята позиция е взета след внимателно проучване и на двете мнения за проекта „Белене“ и съм обърнал внимание само на експертните мнения и оценки.
 

Има ли нужда България от допълнителна електрическа енергия?
 

Отговорът е категорично не. В момента България произвежда електричество, което не само ,че е достатъчно да задоволи вътрешния пазар, а и стига да изнасяме навън. Всъщност ние дори не можем да изнесем цялата остатъчна енергия – България към този момент има свободни над 500 мегавата енергия (500 мегавата е приблизително половината от количеството енергия, които един реактор произвежда), които ние не можем да изнесем и да продадем, тъй като просто няма клиенти.
 

Представете си, че в момента построим АЕЦ „Белене“ – това са още над 2000 мегавата, които няма къде да продадем. Ще се наложим да „замразим“ централата до появата на клиенти, ако въобще се появят такива. В същото време ще трябва да погасяваме заема, който сме взели, за да построим централата (за него ще поговоря по-долу).
 

Освен, че България няма нужда от допълнителна атомна централа, инвеститори строят нови ВЕЦ-ове, ТЕЦ-ове, соларни паркове – с други думи със сигурност няма да изпитаме недостинг на енергия в нито един момент.
 

Също така трябва да се обърне внимание на факта, че България е една от най-неефективните държави от гледна точка на употребата на енергия. Ето един пример – представете си, че имате апартамент, в който се отоплявате с електрически уреди. Апаратаментът не е саниран, остъклен и се губи много енергия. Когато собственикът на този апартамент го остъкли с модерни дограми и го санира, неговото потребление на ток ще падне значително, защото няма да се губи топлина.  Могат да се дадат още много подобни примери.
 

В момента държавата активно подпомага санирането и ако се разходите в своя град (или мястото, където живеете)  и разгледате сградите, със сигурност ще забележите блокове, които са санирани и са станали енергийно по-ефективни.
 

С други думи потреблението на ток намалява. Купуват се нови машини, които са по-енергийно ефективни, санират се сгради и така нататък (да не изброявам всичко, тъй като не това е темата на този материал).
 

Всичко това значи, че  България не само, че няма да изпита недостиг на ток, а ще има по-голям излишък, тъй като ще бъдем по-ефективни и ще имаме повече мощности.
 

Колко струва АЕЦ „Белене“?
 

БСП обявиха цена от около 4 милиарда евро, но всъщност тази цена нито е за цялата централа, нито е валидна към днешна дата. По време на управлението им за 4 милиарда е можело да бъде построена площадката и да бъдат монтирани реакторите – нищо повече. Към днешна дата тези дейности струват около 6.3 милиарда евро (заради ескалацията на проекта), но отново говорим само за построяване на площадката и монтаж на реакторите.
 

Има други разходи, които трябва да се предвидят –  инфраструктура (около 2 милиарда евро според доклада на HSBC и около 1.8 милиарда според RWE). Освен това има финансови разходи като лихви, комисионни и т.н.
 

Какви са тези лихви?
 

Това, че България няма да плаща за строежа на централата, е една голяма лъжа. България ще вземе заем, с който да построи централата. Предполага се, че заемът ще бъде изплащан от предполагаемите приходи на АЕЦ „Белене“. А ако централата няма приходи? Тогава какво правим? Заемът си върви и трябва да бъде изплащан. От къде мислите, че ще бъдат взети тези пари? Естествено, че от бюджета.

Също така трябва да знаете, че лихвата за заема е около 2 милиарда лева – това е огромна сума. Ако сега държавата имаше толкова пари можеше да увеличи пенсиите не с 10,%, а поне с 30 %.
 

Имайки предвид доклада на HSBC, можем да разберем, че ако започнем строеж на АЕЦ „Белене“ към днешна дата проектът ще струва над 10 милиарда и 352 милиона евро.
 

Това твърдение се покрива и с намеренията на инвеститора RWE, който беше заявил, че ще се включат с близо 5 милиарда евро за 49 % от централата.
 

Дори ако вземете предвид мненията на опозицията и пресметнете 6.3 милиарда евро (това е цената за построяване на централата и монтаж на реакторите), които Станишев обяви няколко пъти и добавите разходите за инфраструктура, лихвите по кредита, комисионните се оказва, че дори според смetkite на опозицията проектът би трябвало да струва над 8 милиарда евро (и това по твърде консервативни сметки).
 

Без значение на кого ще се доверите за цената (лично аз предпочитам да се доверявам на експерти и инвеститори като HSBC и RWE), сумата е непосилна и проектът е икономически необоснован. Този проект не може да се изплати от печалбата си, тъй като просто няма да има клиенти, които да купуват ток от него. Твърденията, че Белене ще донесе над 200 милиарда евро печалба на държавата, са абсурдни.

 

Нека направим следната теоритична сметка – да приемем, че Белене печели по 500 милиона лева (чиста печалба) всяка година ) – това е абсурдно голяма сума и в рамките на шегата). За около 60 години Белене ще се изплати. И всичко това при положение, че успяваме да продаваме 100% от произведеното (което дори сега не можем да направим) на цени, които са близо 4 пъти по-високи от сегашните. Според вас има ли държава или предприятие , което би могло да си позволи да закупи толкова скъп продукт? Аз не се сещам за такова.
 

Както споменах по-гор,е проектът е икономически необоснован и не може дори да се изплати, да не говорим за печалба.
 

Не обричайте себе си и децата си да плащат тази авантюра на няколко политически партии.
 

Не обръщайте внимание на мненията на некомпетентните политици, които докараха България до изключително тежки кризи, от които още не можем да се възстановим.

Вслушайте се в разума си и в ескпертите, които са отделили десетилетия от живота си, за да се квалифицират!

 

Comments

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *