Всичко започна с познатите ни днес URL адреси.
Когато хората започнали да влизат в сайтовете, понякога възниквали технически проблеми. Находчиви програмисти се сетили, че тези данни (за техническите проблеми) са събираеми и с тяхна помощ е по-лесно да се поправят техническите проблеми. На по-късен етап някои се сетили, че могат да полват това и за записване на броя кликвания в техните уебсайтове. Така се родили уеб анализите.
Раждането на интернет анализите
Сървърите започнали да събират информация не само колко посетители има даден уебсайт, а и колко пъти са кликнали, кои страници са посетили, колко време са се задържали на тях, къде са кликнали, от коя страница са при вас, от кой регион са, какъв е техният Internet Protocol (IP адрес), идентификаторът им, ползваната от тях операционна система и така нататък.
Когато файловете с тези данни започнали да стават твърде големи (информацията в самото начало се съхранявала във файлове), те станали неудобни и обработката им изисквала повече време. На този етап ИТ предприемачи разработили системи, които предлагали по-удобно управление на данните. Тези предприемачи били осъзнали значението на тази информация и били готови да предложат съвсем ново решение на интернет пазара, а именно мощни платформи за анализ, каквито имаме днес.
Първите подобни системи са и днес популярните броячи на посещения. Вече няма смисъл от тях, защото сървърите ни дават много по-подробни данни за дейността на всеки потребител.
Дори сега, четейки тази статия, аналитичният инструмент Google Analytics, който аз съм внедрил в eu-bloger.eu, анализира вашите действия и ги записва. Отделно сървърът ми събира същите данни, но по друг начин.
Впрочем броячите на посещения са страхотен пример за вирусен маркетинг. За да ползвате избрания брояч, вие трябва да го направите видим за посетителите си. Част от тях ще проверят от любопитство какви посещения имате и ще отидат на уебсайта на брояча. Там, ако го харесат, ще го сложат на своя уебсайт, където други потребители ще го видят, и така колелото на маркетинга се завърта мощно, адски мощно.
Предизвикателства пред новия бранш
Фирмите, разработващи аналитични инструменти, трябвало да решат сериозни проблеми. Имайте предвид, че в миналото интернет не разполагал със сегашните технологии.
Дори Google нямали технология, която да събира данните с висока степен на достоверност. За целта модерните в миналото уебсайтове ползвали JavaScript тагове.
Тази технология била неудобна, защото не била съвместима с всички браузъри. Често страницата замръзвала и трябвало браузърът да бъде рестартиран.
Откриването на site overlay (click density)
Идеята била проста – да се направи така, че да се събираа информация за местата, където потребителите кликват и задържат вниманието си. На тези места да се продават реклами, продукти или услуги.
Тази проста идея била истинска революция за времето си, защото променила изцяло начина на работа на аналитичните инструменти. Някои софтуерни фирми направили десетки милиони по онова време, разработвайки подобни инструменти, предлагайки ги срещу платен абонамент.
С времето тези услуги поевтинявали все повече и на по-късен етап станали безплатни.
Ако тези материали са ви полезни, можете да подкрепите труда ми с дарение.
Вашият коментар