Какво знаем за термосвиваемия шлаух – Как е изобретен и Защо го използваме

Разбира се лесно и удобно е да използваме термосвиваемите тръби, но чудили ли сте се как е започнало всичко това – да съществува такъв универсален продукт, който има толкова много приложения. Ако отговорът е да, с тази статия ще ви помогна с отговори на някои от най-често задаваните въпроси във връзка с този продукт.

Кой е измислил термосвиваемия шлаух? Каква е предисторията?

Тези тръби първоначално са били разработени от Raychem Corporation в края на 1950 г., когато основателят на тази компания, инженер-химикът Paul Cook, се е възползвал от радиационната химия (от където идва и името на фирмата му), за да развива двата основни продукта, с които първоначално е бил известен. Това са лекият кабел за самолети и термосвиваемия шлаух. Докато преди тази фирма е пионер в термосвиваемите полимери, днес тя е един от многото различни производители заедно с 3M, Sumitomo, Alpha, Canusa, LG и др.

От какво са изработени термосвиваемите тръби?

Шлаухът може да бъде произведен от всеки един от различните термопластични материали – полиолефин, поливинил хлорид (PVC), Витон (за среда с висока температура и силно корозионно влияние), неопрен, политетрафлуороетилен (PTFE), флуориран етилен пропилей (FEP) и други. В допълнение към тези полимери, някои видове тръбички със специално приложение могат да имат и адхезивна подплата, която помага за свързването на кабелите и конекторите в тях, образувайки силни уплътнения, които често могат да бъдат дори и водоустойчиви. Друг материал, който понякога се добавя е проводим полимерен тънък слой, който осигурява електрическа връзка между два или повече проводими обекта, които са свързани чрез тръбата, без да е необходимо да има спойка преди това.

Какво прави шлауха свиваем?

Вероятно сте забелязали, че повечето пластмаси, които сте използвали, не само се свиват при нагряване, но и се топят и горят. Така че – какво прави тези тръби различни? Отговорът намираме в омрежването – процесът на излагане на полимера на радиация с цел създаването на ковалентни връзки между атомите, от които той е изграден. След Втората световна война е установено, че радиацията е в състояние да променя молекулярната структура на някои пластмаси, така че те не се стопяват, без значение на какви температури са изложени. Ковалентните връзки дават на полимерите също така памет, което означава, че, след като той е омрежен и опънат в разширена форма, при нагряване автоматично ще се свие обратно до оригиналните си размери.

Всички ли видове шлаух се свиват до един и същ размер?

Всеки отделен коефициент на топлинно изменяне на размера на пазара е етикетиран със съотношение на свиване. Говорим за измерването на това колко малка става тръбата, когато е свита, в сравнение с първоначалния си разширен размер. Например шлаух със съотношение 2:1 е такъв, който има разширен диаметър два пъти по-голям от свития му такъв. Това разбира се не е единственият вид съотношение – има голямо разнообразие от модели на ваше разположение на пазара.

За какво се използва термосвиваемият шлаух?

Разпространените почти навсякъде кабели и проводници са основната причина тези тръбички да бъдат използвани толкова често. Те могат да бъдат употребявани както за защита и изолация, така и като козметичен аксесоар. Няколко примера за полезността им:

  •   – Изолират проводника от въздействието на влага и прах;
  •   – Защитават кабелите срещу високи температури във въздухоплавателните средства, корабите и военните превозни средства;
  •   – Представляват бариера между проводниците и всякакви разяждащи химикали;
  •   – Служат за по-лесна цветна идентификация на кабели;
  •   – Могат да стягат множество кабели заедно;
  •   – Използват се и като дълготрайни етикети при мрежовите проводници;
  •   – Внимателно изолират краищата на разплетени кожуси на кабели;
  •   – Употребяват се и за подобряване на външния вид на кабели при персонализирани компютри, автомобили, мотоциклети и други машини;

 

Comments

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *