Какво е пропан бутан или автогаз?
Пропан бутана е газ произлизащ от нефтена обработка или обработка на природен газ. Изпозлва се както в бита, така и за автомобилно гориво. Някои от другите му наименования са автогаз, втечнен петролен газ, втечнен въглеводороден газ. През 1912-та година за пръв път започва употребата му за битови нужди, а през 1940-та и в автомобилите, като ново алтернативно автомобилно гориво.
В момента пропан бутана се изпозлва от около 20 милиона автомобила, каато в някои държави се ползва предимно на служебни автомобили, таксита и дори градски транспорт, масово. В България употребата му за автомобили започва малко късно, след 80-те години, тъй като до тогава бензинът е бил достатъчно евтин за да има смисъл от автогаз. Имало е и тогава автомобили с газови уредби, но не са били много. След 90-те предимно таксиметровите шофьори си конвертират автомобилите на автогаз, както и фирми изпозлващи бусове с бензинови двигатели. След 97-ма употребата на това алтернативно гориво започва да се разширява драстично, като по-големия бум е след влизането ни в ЕС. Въпреки че е екологично чисто гориво и дори е по-безопасно от бензина, скептицизма и до днес съществува.
Какви са предимствата ?
На-важното което повечето знаят е, че цената на пропан бутана е двойно по-ниска от тази на бензин или дизел. Освен това е и по-екологичен със 60 процента от бензина ( а дизела всички знаем колко е НЕекологичен ). Използва се като зелено гориво, тъй като намалява емисиите на отработени газове. Един от проблемите, пред които е изправен днес, е проблемът с глобалното затопляне, причинен от емисиите на парникови газове в атмосферата в големи количества. Тези газове разреждат озоновия слой, който предпазва Земята от директните лъчи от слънцето. Емисиите на отработени газове от автомобили, задвижвани с бензин и дизел, както и заводите употребяващи твърдо гориво или дизел за котлите си, са един от основните източници на парникови газове. Шофирането с автогаз помага за решаване на проблема в по-голяма степен, тъй като намалява емисиите на CO2 с 35%.При згаряне на литър бензин, се произвежда и изпуска в атмосферата 3 кг CO2. Но когато се изгори същото количество автогаз, изгарят само 1,5 кг CO2.
Пропан бутана не е токсичен, не е корозивен и не съдържа никакви добавки, има високо октаново число и изгаря по-чисто от бензина. Притежава по-ниска енергийна плътност от бензина, така че еквивалентният разход на гориво е малко по-висок, въпркеи това с новите газови системи коит ов момента са на пазара, това се променя. Тъй като подаването на газ при старите газови уредби става чрез плочки слагани на алтернативни места, сега има газови инжекциони, които се слагат по-близо до всмукателния колектор и така пътят на газта се съкращава. При по-старите голяма част от нея се изпарява, а не влиза в двигателя. При новите системи, това обаче не е така. 90 процента от газта се усвоява и изгаря напълно, което спомага за изравняване на разхода на газ със този на бензин, като и рабзира се системата се контролира от специален компютър, койт оказва на инжекторите кога и колко да пропускат газ.
Можете по тази тема да се посъветвате с gazserviz.net
Този тип алтернативно гориво е най-разпространен в Европа, предимно в Италия и Франция, като и те са основни световни производители на LPG системи. В България, Румъния и Турция също има производители на газови системи, като те се водят предимно нисък клас. Полските са доста добри и се водят среден клас, като имат и от висок клас, за по-мощни автомобили.
Вашият коментар