ОБЩ ПРЕГЛЕД НА СИСТЕМАТА НА ЧСИ (ЧАСТНОТО СЪДЕБНО ИЗПЪЛНЕНИЕ)

Частното съдебно изпълнение функционира в България от 2006 г. Въведено е със специален закон и след политически консенсус, подкрепа от страна на съдебната система и одобрение на банките и всички бизнес-организации. Вече единадесета година частното изпълнение у нас функционира ефективно, в резултат от общи усилия на представителите на различни юридически общности, а в основата му стоят политическо, експертно и обществено съгласие, каквито рядко се наблюдават в съвремието ни. Реформата на съдебното изпълнение бе осъществена с подкрепата на Американската агенция за международно развитие (ААМР) и на Института за пазарна икономика. Като резултат, Световната банка поставя реформата на съдебното изпълнение и въвеждането на частни изпълнители сред 10-те най-успешни реформи в света за 2006 г.

Днес на дневен ред е цялостната реформа в съдебната система. Камарата на частните съдебни изпълнители подкрепя усилията и на изпълнителната власт, и на самите представители на съдебната система, така че тя да гарантира обществения интерес. Преди 11 години една част от съдебната система се реформира и години наред е ефективна, партнира успешно не само на бизнеса, но във все по-голяма степен и на държавата, общините и гражданите. Това е доказателство, че когато има воля и общи действия между политически спектър, съдебна власт, неправителствен сектор, организации на бизнеса, международни партньори, нещата могат да се случват.

Днес ясно се вижда, че системата на частното съдебно изпълнение успя да се превърне в ефективен регулатор на бизнес средата, в източник на приходи за държавния и общинските бюджети, в инструмент за решаване на проблемите с дължими средства към работници, граждани, семейства. Статистиката и цифрите от дейността ни са категорични – без ЧСИ връщането на дълговете, стабилността и сигурността на икономиката и гражданите, е под риск.

За 11 години ЧСИ възстановиха на гражданите и бизнеса над 7 млрд. лв.

За 11 години ЧСИ внесоха директно в държавния бюджет близо 700 млн. лева. Днес в канторите на ЧСИ работят няколко хиляди души. През първите години на функцонирането на професията се говореше много за ролята на ЧСИ като регулатор на бизнес средата. За милиардите левове, които са върнали на бизнеса и на държавния бюджет. Сега освен тази функция, все по ясно се очертава и една друга – социалната – издръжки, вземания по трудови правоотношения, предаване на деца. Това също е част тази професия. Затова не е изненадващо и признанието, което получават ЧСИ от българските институции, съда, бизнес организациите, представителите на академичната общност и другите правни професии.

В края на 2016 г. у нас функционират 202 кантори на ЧСИ, в които работят над 2 500 служители. 

За единадесет години от създаването на частното съдебно изпълнение досега при ЧСИ са образувани 1 млн. и 500 хил. дела, приключени са 520 хил. дела, а събраната сума надхвърля 7 млрд. лв.

ЧСИ

 

През 2016 г. подадените жалби чрез ЧСИ до окръжните съдилища са около 4 200 бр., от които съдът е уважил около 425 бр. Повече от половината от частните съдебни изпълнители са овластили свои помощници – през 2016г. са действали 201 помощник – ЧСИ в цялата страна. Клиенти на частните съдебни изпълнители са не само фирмите, банките и изобщо бизнеса, държавата и общините, а и българските граждани с вземания както по граждански правоотношения, така и за трудови възнаграждения, издръжки и предаване на дете.

Като се има предвид, че таксите за последните вземания не се внасят от взискателите, а трябва да се изплатят от бюджета на съответния съд, но това не се случва, на практика частните съдебни изпълнители у нас финансират със собствени средства този вид дела, които никак не са малко.

Делата на ЧСИ в полза на държавата, общините и гражданите расте. Това показва статистиката на Камарата на частните съдебни изпълнители за 2015 и 2016 година, когато са заведени общо съответно 175 000 дела и 210 000 дела. Цифрите сочат, за засилване на обществената функция на ЧСИ. Връщат се все повече „държавни пари“, а в тежката финансова ситуация, в която се намират българските общини, те предпочитат да работят с ЧСИ. Почти всички от общинските администрации вече ползват услугите на ЧСИ От 2014 г. насам има 120% ръст при делата на местните администрации. Канторите използват съвременни технологии в деловодната си работа. Достъпът до информация за длъжниците, значителна част от която вече се получава по електронен път, осигурява така важната бързина на процеса.

Частното съдебно изпълнение у нас отговаря на всички европейски критерии за една модерна, законова и ефективна дейност.

Източник: КАМАРА НА ЧАСТНИТЕ СЪДЕБНИ ИЗПЪЛНИТЕЛИ

 

Comments

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *