Красотата и елегантността на един дом зависи от много неща. Повечето специалисти, обаче, смятат, че определящи са прозорците, осветлението и подът.
Ето защо, когато избираме подовата настилка е важно добре да помислим. Повечето от нас биха се доверили на класиката – паркет, независимо дали дървен, ламиниран, еднослоен, трислоен или останалите десетки видове, които се множат едва ли не всеки ден.
Каква е обаче тайната и спецификата на всеки един от тези видове паркет? Дали сме си задавали този въпрос? Повечето от нас стигат само до въпроса за поддръжката и крайния вид на помещението след полагането на паркета. Но, за радост или пък не, има още доста подробности, които могат да се окажат от определящо значение.
Естественият паркет се смята за най-стилен и красив, тъй като предполага специфична топлина и уют, очарование, което нито една друга подова настилка не може да създаде. Да, ламинатът го имитира доста успешно, но въпреки това остава една липсваща частица, която не може да пресъздаде точният нюанс на красота и спокойствие, който откриваме в естествения паркет. Естественият паркет е не просто красив, той има и богата история, която всички можем да видим в много от европейските музеи. Но има и още едно много важно предимство – траен е.
Има паркети, които се ползват от по няколко поколения – циклят се, лакират се, от време на време се чистят…не изискват чак толкова непосилна поддръжка, иначе казано. А след изброените процедури естественият паркет изглежда сякаш е чисто нов и току що положен. Каквото и да си говорим, другите подови настилки нямат това предимство или по-скоро удобство, което има паркетът. А и новите технологии превръщат поддръжката му в нещо далеч не толкова сложно и изискващо безумни усилия.
Една по-специфична подова настилка, известна сравнително отскоро, е така нареченият трислоен паркет. Все по-разпространен е трислойният паркет и все повече хора избират именно него за подовете на жилищата си. Но защо това е така? Ами, просто е. Трислойните паркети са изработени по специална технология – дървесината се покрива със специфичен вид лак още при направата. Той прави паркетът много по-устойчив и на практика едва ли не вечен при добра поддръжка. Обръща се внимание на изрязването на отделните елементи, следи се за влажността на дървесината и така се получава идеалният трислоен паркет. А и в последните години полагането на паркета също става много лесно – чрез сглобяване, а не чрез лепене, както преди.
Това улеснява застилането с паркет на по-големите помещения или пък просто на повечето такива в дома ни.
Вашият коментар