Любопитни факти за интелекта (2018)

1 – Половината от популацията на Планетата е с КИ (коефициент на интелигентност) в границите на 90 и 110. Това са хората, които имат нормален интелект. В останалата 1/2, 25% имат IQ не повече от 90 и 25% притежават IQ поне 110. Тези имащи коефициент на интелигентност в границите на 110 и 120 са 14.5%, същото количество са и с коефициент в границите на 80 и 90. 7% от всички хора са с КИ от 120 до 130 и същия процент са в границите на 70 и 80. Само 3% са тези притежаващи IQ в границите на 130 и 140 и същия процент са в границите на 60 и 70. Остатъка (1%) съдържа хората с IQ от поне 140 (0.5%) и по-малко от 60 (0.5%). Числата естествено са идеализирани.

2 – Доста хора смятат Алберт Айнщайн, със своя изключителен коефициент на интелигентност (КИ) от 160, за човека с един от най-високия IQ. Това е само мит. Определено неговия КИ е рядко срещан, обаче съществуват други хора с много по-висок коефициент на интелигентност (КИ). Примерно погледнете следните данни: Гари Каспаров – 190, Ким Унг-Йонг – 210, Леонардо да Винчи – 220 и да не пропускаме човека с най-невероятен КИ – жена на име Мерилин вос Савант надарена с КИ от 228!

3 – Човешкият интелект е параметър, който се променя с течение на времето. По-точно интелигентността преминава следните промени: от 0 до 12 г. се увеличава рязко, 12 – 15 г. отново нараства, но с много по-малко, на 15 г. достига своята максимална стойност и се задържа за известно време, като след това намалява постепенно с течение на времето.

4 – Първият тест, който изчислява човешкия интелект е направен през 1905-а г. от Алфред Бине (френски психолог). Тази сериозна цел му е поставена от комитет, назначен през 1904-а год. от френското министерство на образованието с цел да даде напътствия свързан с обучението на умствено изостаналите деца в Париж. IQ тестът е използван за идентифицирането на децата с умствени проблеми с цел да може те да бъдат изпратени в отделни училища.

5 – В миналото някои учени са мислели че установяването на неща от сорта на скоростта на движение на нервните сигнали или големината, тежестта и специфични изменения в вътрешността на мозъка, може да съдейства за отчитането на това колко е интелигентен човек. Обаче следразнообразни експерименти в сферата се установява, че това е грешно.

6 – Някои хора ползват думи от сорта на дебил или идиот, но знаят ли какъв е реално смисъла на такива думи? Те са наименованията на различни категории използвани за по-задълбочено сортиране на умствено изостаналите хора. Това са хората с КИ под седемдесет. Идиотите имат IQ от под двадесет и пет, имбецилите между 25 и 50 и дебилите в тези граници: 50 – 70.

7 – Ако вие например се тествате с някой друг тест за интелигентност, може да установите, че когато решавате втория тест за интелигентност, без значение че е различен спрямо първия, вие изкарвате по-висок резултат. Следните неща са в основата на този по-добър резултат: повтаряне с първия тест на част от логиката, необходима за намиране на решението на въпросите, придобиване на поне малко опит от предния IQ тест, по-малко напрежение и тревожност, които са винаги на лице когато човек се сблъска с нещо непознато до сега и т.н. За това за получаване на възможно най-верен резултат тествайте се с поне два-три отделни теста за интелигентност за може да се вземе средния резултат от всички.

Comments

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *