Любопитно

Бяла, смъртоноска и комерсиална: захар

Това е история, която започва преди около 30 години, в която има биохимия, наука, изследвания, икономически интересни, политика.

Знаете ли какво общо имат Япоската диета и диетата на Аткинс? Едната е без мазнини, а другата без въглехидрати, но все пак какво е общото между тях? И двете елиминират захарната фруктоза. Причината е, че захарта е един от водещите фактори, свързани със затлъстяването. Ако прегледате последните индекси за телесна ще се уверите, че населението затлъстява все повече и повече – според проучванията средно хората тежим 12 килограма повече, отколкото през 2003 година. Ние казваме, че затлъстяването е вследствие гените и начина на живот, но със сигурност нашите гени не са се променили през последните 30 години, но нашата среда със сигурност.  Вече се наблюдава епидения от затлъстяване дори при 6-месечни бебета.

Всички знаем кога се получава затлъстяваме – тогава, когато получаваме повече енергия, отколкото изхразходваме. Тази енергия, която не изразходваме остава в нашия организъм и се натрупва, благодарение на сложни биохимични процеси.

Едно е сигурно – ние всички ядем повече, отколкото преди 20-30 години. Средно консумираме между 200-350 калории повече.  Но защо го правим? В нашия организъм има система, което се нарича LEPTIN и казва на мозъка ни, че сме консумирали достатъчно енергия и трябва да спрем, но щом се храним повече значи LEPTIN не работи. Това значи, че има грешка в системата за обратна връзка към мозъка. Но каква може да е причината за тази грешка?  От къде може да идват тези допълнителни калории?

Тези допълнителни идват от въглехидрати и най-вече от безалкохолни напитки и плодови сокове. Ако всеки ден консумирате по няколко чаши безалкохолни напитки или сокове това означава, че за една година ще увеличите теглото си средно с 10 килограма.  Но какво в тези напитки пречи на нашия LEPTIN да изпълнява работата си и да поддържа стабилен енергийния баланс?

От Втората Световна война ние не само, че консумираме повече калории, но все по-голяма част от енергията се пада на захарта – с други думи ядем все повече захар, което е изключително вредно. Преди около 30 години средно около 8-9% от дневния прием на калории се е падал на захарта, а днес стойностите са между 12-13 % – това е бедствие. Колкото повече захар приемаме, толкова по-зле ще се чувстваме, защото тя е отрова за нашия организъм.

Точно тук се намесва политиката. Обогатяването на храните с глюкозо-фруктозен сироп (ГФС) ги прави по-евтини, защото производството на тази съставна е сравнително евтин процес.  ГФС влиза на пазара 1975 година и стабилизира цената на захарта по целия свят, което помага на политиците, защото програмите за поевтинавяне на храните вече не присъстват в техните кампании. ГФС е лош не толкова, защото е метаболитно зло, а защото е икономическо зло и на практика присъства във всичко – хамбургери, сокове, салати, солети, десерти, хляб и т.н. Точно това прави ГФС опасен.

Както споменах по-горе повишения прием на захар и ГФС води до здравословни проблеми, например инфаркти. Това е така, защото приемът на въглехидрати повишава лошия холестерол, който се натрупва между клетките ви и буквално ги задръства. От друга страна приемът на мазнини повишава добрия холестерол, който е полезен за нашия организъм. Но преди години учените все още не бяха сигурни кое причинява затлъстяването и мислеха, че това са мазнините (е, те наистина могат да причинят затлъстяване, но не те са основната причина), а всъщност проблемът през цялото време е бил във въглехидратите, фруктозата, захарта, ГФС и други.