Техники за запомняне

Случвало ли ви се е да забравите какво сте яли вчера? Или дори какво сте яли днес на обяд? Това не е повод за паника. Обяснението е, че мозъкът в период на „прегряване” (твърде голямо натоварване с информация) започва да пропуска факти, които вие считате за не толкова важни.

А случвало ли ви се да си кажете само да не забравя еди какво си и да се случи точно това – да забравите, което е трябвало да запомните на всяка цена. Със сигурност се е случвало на всеки. Но не си мислете, че това е началото склерозата или че започвате да остарявате. Всъщност, възрастта е последната причина мозъкът ви да започне за забравя. Просто трябва да го тренирате непрекъснато.

Учените казват, че изучаването на чужд език тренира много по-добре паметта от колкото помненето на телефоните на близки и приятели например. Учените също са открили, че човек най-лесно запомня дадена информация, когато тя е обвързана с някаква емоция изпита в момента на запомняне на информацията. Тази наука или по-точно техника се нарича сугестопедия. Този метод на запомняне се практикува в много частни лятни занимални у нас.

Под формата на игра информацията се предава лесно на съзнанието на децата. Те свързват дадената информация с някаква положителна емоция породена от забавната игра и по този начин запомнят информацията дълготрайно. Обратно стресът води до блокиране на мозъка и трудно запаметяване. За това, ако трудно се справяте със запаметяване на дадена информация намерете начин да обвържете информацията с някакво емоционално преживяване или картина в съзнанието си и по този начин да запомните информацията качествено и за дълго време.

Comments

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *